Koruyucu Diş Hekimliği

Koruyucu Diş Hekimliği

Koruyucu diş hekimliği, dişlerin olumsuzluklara karşı korunması ve oluşan ufak problemlerin çözümlenip daha büyük problemlerin oluşumunu engellemek için hizmet veren bir diş hekimliği branşıdır. Bu branş içerisinde,

- Dişler ilk diş muayenesinden itibaren kontrol altında tutulur.
- Dişlere koruyucu bir takım uygulama yapılır
- Çürükler onarılır
- Diş rengi muhafa edilir
- Diş bakımı ve ağız bakımının düzenli yapılması için eğitimler verirlir
- Çocuklar için diş koruyucu uygulamalar yapılır ve diş bakımı eğitimleri verirlir.

Koruycu Uygulamalar Nelerdir?

Koruyucu diş hekimliği hizmetlerinden en önemlisi olan koruyucu uygulamaların başında flor ve fissür sealant uygulamsı gelmektedir.

Flor Uygulaması

Flor uygulaması ilk diş muayenesini takiben bebeklikten, çocukluk çağına geçen çocuklarda uygulanan bir işlemdir. Bu işlemde çocukların dökülecek olan ve kalıcı olacak olan dişlerine uygulama yapılır ve dişler olası çürüklere karşı korunur. Bir çeşit mineral olan flor, saf halde temiz ve kuru dişlere uygulanır. Bu uygulama periyodik olarak tekrarlanır ve dişler koruma altına alınır. Flor dişleri, bakterilerden, aşırı şekerin çürük oluşturabilecek etkilerinden ve diğer olumsuz etkilerden korur. Bu uygulama ağız içindeki tüm dişlere yapılır.

Fissür Sealant Uygulaması

Fissür sealant uygulaması, flor uygulamasına benzeyen bir uygulamadır. Dişleri bakteri ve çürüklerden korumak için uygulanır. Fakat bu uygulama gençlere daha sık uygulanır. Dişlerin genellikle girintili çıkıntılı yerlerine uygulanır ve ön dişlerde daha yoğun uygulama yapılır.

Koruyucu Diş Hekşmliği ile Dişler Nasıl Kontrol Altında Tutulur?

Flor ve sealant uygulamalarının yanı sıra periyodik muayeneler ile dişlerin sağlık durumu takip edilir. Oluşabilecek bir diş problemi var ise önceden tahmin edilir ve önlemler alınır. Önlemler genellikle farklı ve medikal içerikli ürünler, beslenme şeklinin revize edilmesi, koruyucu diğer doktor müdahaleleri ile yapılır. Bu şekilde çok ciddi diş ve ağız problemlerinin önüne geçilerek diğer sağlık problemleri de engellenir. Muayenelerin periyotları yılda 2 kez olmalıdır. Yani 6 ay da 1 şeklindedir.

Koruyucu Diş Hekimliğinin Önemi Nedir?

Bu branşın hizmetleri ile çürük, kanal tedavisi gerektiren pulpa iltihaplanmaları gibi problemler önlenir. Daha da önemlisi ağız kanseri gibi çok ciddi rahatsızlıklar önlenebilir ya da erken teşhis ile ciddi hasarlar oluşmadan tedaviler başlatılır. Kısacası koruyucu diş hekimliği ile sadece dişleriniz değil, genel sağlığınız da koruma altına alınır ve dişleriniz için daha uzun tedavi süreleri ayırmanız, bir çok diş tedavisi için ciddi paralar harcamanız gerekmez.

Koruyucu Diş Hekimliği ve Diş Bakımı Eğitimleri

Koruyuc diş hekimliğinin ilgilendiği konu hastaların diş ve ağız sağlığıdır. Bunun sağlanması için de uygulamalara ek olarak kişinin günlük diş bakımını doğru ve yeterli şekilde yapması gerekir. Bu konuda çocuk yaşlarda bilinç oluşturulmalı ve ebeveynler ile diş doktorunun iletişim şeklinde olarak çocukta bu bilinci oluşturması gerekir. Bunun dışında çocuk yaşlarda edinilmeyen diş bakımı kazanımı, ilerleyen yaşlar da da diş doktorunun pratik çözüm önerileri ile iyileştirilebilir.

Çocuklarda söz konusu problemlerin yaşanmaması için doktor tarafından kısa ve çocuğun ilgisini çekecek şekilde ağız bakımının önemi anlatılmalı ve iletişim halinde olunmalıdır. Bunun yanı sıra çocuğa diş bakımı yapmazsa dişlerinin nasıl olabileceği gösterilerek uygulamalı olarak diş fırçalama teknikleri anlatılmalı hatta doktor ve çocuk birlikte diş fırçalama uygulaması yapmalıdır. Bu aşamadan sonra ise koruyucu diş hekimliği için görev ailenindir. Unutmayın ki çocuklar ilk olarak ebeveynlerini rol model seçerler ve dişlerini fırçalamayan bir ebeveyn, çocuğuna dişini fırçla derse çocuk diş bakımı yapmamak için bahaneler üretecektir.

Koruyucu Diş Hekimliği ve Ortodonti

Koruyucu diş hekimliği çok geniş bir branştır. Dişlerin daha kötü ve sağlıksız olmasını engelleyen her uygulama koruyucu diş hekimliği branşına dahildir. Bu durumda ortodonti tedavileri de bir bakıma koruyucu diş hekimliği alanına dahildir. Ortodonti tedavileri, çapraşık olan dişlerin düzeltilmesine dayanır. Bu tedaviler çocuk yaşlarda başlar çünkü ilerleyen yaşlarda dişler sabitleşir ve düzeltilmesi daha da zorlaşır. Ortodonti ile diş teli, damaklık kullanımları, çene cerrahisi uygulanarak diğer diş problemler, diş eti hastalıkları önlenir.

Koruyucu Diş Hekimliği Hizmetlerinden Kimler Yararlanabilir?

Bu tedavinin bir yaş sınırı yoktur. Bunun yanısıra gebe olan anne adayları da koruyucu diş hekimliği uygulamalarından yararlanabilir. Hatta hamile anne adayları için koruyucu diş hekimliği gereklidir. Çünkü anne adaylarının dişleri çürükler ve bakterilere karşı dirençsizleşir. Koruyucu diş hekimliği uygulamaları ile anne adaylarının dişleri kontrol altına alınır ve diş kayıpları önlenir.

Koruyucu Diş Hekimliği Uygulamalarının Fiyatları Nedir?

Koruyucu diş hekimliği uygulamalarının fiyatları için kliniğimize başvurarak bilgi sahibi olabilirsiniz. 

Hasanefendi Mahallesi 1902. Sk. No:10/A Efeler/Aydın (Otel Orhan ara sokağı)
0256 212 64 34
mrbaskoru@hotmail.com
www.rustubaskoru.com ©
X